Sanace zdiva aneb účinné odstranění vlhkosti ze zdiva
Ať už se vlhkost do zdiva dostane vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek (průnik okolní vlhkosti) či zanedbáním pravidelného větrání a vytápění, je třeba tuto situaci neignorovat a provést nutná opatření pro to, aby si již podobná situace neopakovala. Bohužel vlhkost se již ve zdivu usadila a ani pomocí následného vytápění není možné dát postižené zdivo do pořádku. Na zdivu se začnou tvořit nepěkné mapy a solné výkvěty, které místnosti na pohodlí ani trochu nepřidají.
Sanace zdiva
Pokud chceme problém s pronikáním vlhkosti do zdiva trvale odstranit, je nejprve potřeba dodat zdivu potřebnou hydroizolaci. Tím se zabývá sanace zdiva. Sanace vlhkého zdiva má pak za úkol pomocí nejrůznějších metod aplikovat do zdiva dodatečnou hydroizolační vrstvu, která by byla schopná okolní vlhkost úspěšně zadržet. Jednou takovou metodou sanace zdiva je například injektáž zdiva. Poměrně jednoduchá ale účinná metoda, která spočívá v navrtání postiženého zdiva a jeho napuštění hydroizolační hmotou. Sanace zdiva by vždy měla být prováděna odborníky, kteří znají osvědčené postupy a mají v oboru potřebné znalosti.
Další metody sanace zdiva
Injektáž zdiva patří mezi nejčastěji používané metody při sanaci vlhkého zdiva. Existují však i jiné, mnohem náročnější metody, jejichž uplatnění je při specifických situacích, pro které by běžně používaná injektáž zdiva nebyla úplně ideální. Je to například svislá hydroizolace zdiva. Ta nachází své uplatnění pro zdivo, jenž je pod úrovní terénu. Asi nejsložitější jsou metody mechanické - zde je třeba maximální profesionalita, odbornost a zručnost.